Awards Recap

2018 Award Winners

  • Grassroots Team of the Year - 14U Girls Team Manitoba
  • H/P Team of the Year (Minor) - 13U Brandon Marlins
  • H/P Team of the Year (Major) - Morden Mohawks
  • Grassroots Coach of the Year - Dean Sproule (Niverville)
  • High Performance Coach of the Year - Dave Martine (Brandon)
  • 13U Player of the Year - Hugh Montgomery (Bonivital)
  • 15U Player of the Year - Juni Song (Winnipeg South)
  • 18U Player of the Year - Shayne Campbell (Bonivital)
  • Junior Player of the Year - Nik Kauenhofen (Carillon)
  • Senior AA Player of the Year - Chris Moffatt (Morden)
  • Challenger Player of the Year - Alyssa White (Winnipeg)
  • Female Player of the Year - Brittney Langlais (Garson)
  • Volunteer of the Year - Roger and Gail Langlais
  • Youth Umpire of the Year - Ethan Holland (Red River Valley)
  • Umpire Award of Merit - Murray Lawrance (Steinbach)
  • Honor Society - Gerry Ouellette (Red River Valley), Gerald Palidwor (Springfield) and Ron Shewchuk (Minnedosa)

     

2017 Award Winners

  • Grassroots Team of the Year - Labroquerie 15U AA
  • High Performance Team of the Year (Minor) - 17U Team Manitoba/Canada Summer Games
  • High Performance Team of the Year (Major) - St. James A's Junior Team No picture
  • Grassroots Coach of the Year - Jeremy Culleton (Vassar) Accepted by Louis Cote
  • High Performance Coach of the Year - Faron Asham (Canada Summer Games)
  • Challenger Player of the Year - Brett Hutton - Accepted by Ross Bottle
  • Female Player of the Year - Jamie Johnson (Arborg)
  • 13U Player of the Year - Dillan Thiessen (Altona)
  • 15U Player of the Year - Dawson Tanner (La Broquerie)
  • 18U Player of the Year - John Patmore (Pipestone)
  • 21U Player of the Year - Cole Armstrong (St. James) No picture
  • Senior Player of the Year - Ryan Shaw (Rivers) Accepted by Aaron Tycoles
  • Volunteer of the Year - Bobbi Bottle (Challenger)
  • Youth Umpire of the Year - Carter Williamson (Dauphin)
  • Larry Nichols Umpire Award of Merit - the late Marty Flett (Ebb and Flow) Accepted by Matthew Flett (son)
  • Honour Society - Patti Hacault (Bruxelles)
  • Honour Society - Mike Johnson (Baldur)
  • Honour Society - Brian Hodgson (Winnipeg)
  • Honour Society - Marvin Mills (Boissevain)
  • Region of the Year - North Winnipeg Minor Baseball

 

 

For more Photos and Bios of the Winners, contact Baseball Manitoba.