2019 18U "AA" Provincial Championship

City
Morden
Document(s)
Start Date/Time
End Date/Time
Event Type

Host Contact:

Kristy Hildebrand - pdkmhild@gmail.com

Baseball Manitoba Rep - Kevin Booker

Pool A                                              Pool B                                    Pool C

Grosse Isle                                       Altona                                     North Wpg

Portage                                            Ste. Rose                                Carillon

Fort Garry                                        Tuxedo                                   Boissevain

Morden                                            Brandon                                  Hamiota

 

Friday, July 19

Game #       Time                   Home                                   Visitor                    Pool              Field

1                    8:30 a.m.           Morden               vs.              Portage                  Pool A           Buhler

2                    8:30 a.m.           Fort Garry            vs.              Grosse Isle              Pool A           3

3                  11:00 a.m.           Tuxedo               vs.              Altona                     Pool B           Altona – Access

4                  11:00 a.m.           Brandon              vs.              Ste. Rose                Pool B           Buhler

5                  11:00 a.m.           Boissevain          vs.              North Wpg              Pool C           3

6                    1:30 p.m.           Hamiota              vs.              Carillon                   Pool C           Altona - Access

7                    1:30 p.m.           Grosse Isle          vs.              Morden                   Pool A           Buhler

8                    1:30 p.m.           Portage              vs.              Fort Garry                Pool A           3

9                    4:00 p.m.           Altona                 vs.              Brandon                  Pool B           Buhler

10                  4:00 p.m.           Ste. Rose            vs.              Tuxedo                   Pool B           3

11                  6:30 p.m.           North Wpg          vs.              Hamiota                  Pool C           Buhler

12                  6:30 p.m.           Carillon               vs.              Boissevain              Pool C           3

 

Saturday, July 20

Game #       Time                   Home                                   Visitor                    Pool              Field

13                  8:30 a.m.           Altona                 vs.              Ste. Rose                Pool B           Buhler

14                  8:30 a.m.           Tuxedo               vs.              Brandon                  Pool B           3

15                11:00 a.m.           North Wpg          vs.              Carillon                   Pool C           Buhler

16                11:00 a.m.           Boissevain          vs.              Hamiota                  Pool C           3

17                  1:30 p.m.           Fort Garry            vs.              Morden                   Pool A           Buhler

18                  1:30 p.m.           Grosse Isle          vs.              Portage                  Pool A           3

***                  4:00 p.m.           Tiebreaker if Necessary                                                            Buhler

***                  4:00 p.m.           Tiebreaker if Necessary                                                            3

 

Note: If Tie-breakers are not used, Games 19 & 20 will be played at 5:30 p.m.

Top 2 in each pool advance.  Team are ranked by record and formula (defensive runs against)

 into seeds #1 to #6.   Pool Champions are ranked 1, 2 or 3.

 

19                  6:30 p.m.           3rd place            vs.              6th place                                      Buhler

20                  6:30 p.m.           4th place             vs.              5th place                                      3

 

Sunday, July 21

Game #       Time                   Home                                   Visitor                                              Field

21                10:00 a.m.           #1 Rank              vs.              Lowest ranked advancing team     Buhler

22                  1:00 p.m.           #2 Rank              vs.              Lowest ranked advancing team     Buhler

23                  4:00 p.m.           Winner of 21   vs.                  Winner of 22 (FINAL)                     Buhler

Coin-flip for home for final only if teams are from different Pools. If teams are from the same Pool, the higher ranked team after Pool play will be home team.

 

Notes

If in pool play a three (3) way tie for 1st place occurs, then the tie-breaking formula will determine which team is credited with 1st place in the pool.  The other two teams will have a play-off game to determine 2nd place in the pool.