2019 13U "AA" Provincial Championship

City
Altona
Start Date/Time
End Date/Time
Event Type

Host Contact:

Curt Letkeman - curtl@friesens.com

Tournament Convener: Ken Wiebe

Pool A                                                  Pool B                                                  Pool C

Corydon Comets                                   Seine River                                           Glenboro

Portage Phillies                                     North Wpg                                            Charleswood

Boissevain                                            Morden                                                 Brandon Grizzlies

Altona Bisons                                       East Selkirk                                           Bonivital Red Sox

Miniota                                                 Dauphin                                                Stonewall

 

Game #        Friday, July 12        Home                                   Visitor                 Pool        Field

1               8:30 a.m.               Portage        10           vs.        Corydon      8          Pool A     2

2               8:30 a.m.               Seine River    8           vs.        North Wpg    1        Pool B     3

3               8:30 a.m.               Charleswood  16         vs.        Glenboro     15        Pool C     4

4              11:00 a.m.               Altona (Host)   6          vs.        Boissevain     8      Pool A     2

5              11:00 a.m.               Morden     11               vs.        East Selkirk     1    Pool B     3

6              11:00 a.m.               Bonivital    2                 vs.        Brandon       12     Pool C     4

7                1:30 p.m.               Corydon    1               vs.        Miniota  11              Pool A     2

8                1:30 p.m.               Dauphin     8             vs.        Seine River    18      Pool B     3

9                1:30 p.m.               Glenboro    1              vs.        Stonewall   6           Pool C     4

10              4:00 p.m.               Boissevain  12           vs.        Portage   1              Pool A     2

11              4:00 p.m.               North Wpg   2             vs.        Morden  15             Pool B     3

12              4:00 p.m.               Brandon    14            vs.        Charleswood  22      Pool C     4

13              6:30 p.m.               Miniota   9             vs.        Altona (Host)   8           Pool A     2

14              6:30 p.m.               East Selkirk    14      vs.        Dauphin     6             Pool B     3

15              6:30 p.m.               Stonewall        13      vs.        Bonivital    3             Pool C     4

 

Game #        Saturday, July 13    Home                                   Visitor                  Pool        Field

16              8:30 a.m.               Morden    15           vs.        Dauphin       3               Pool B     4

17              8:30 a.m.               Stonewall    8              vs.        Brandon   6              Pool C     3

18              8:30 a.m.               Miniota     5                vs.        Boissevain   13         Pool A     2

19              11:00 a.m.              North Wpg   2             vs.        East Selkirk  14       Pool B     4

20              11:00 a.m.              Bonivital  10           vs.        Charleswood   23         Pool C     3

21              11:00 a.m.              Altona (Host)   13          vs.        Portage   3            Pool A     2

22               1:30 p.m.             Seine River    3           vs.        Morden     15             Pool B     4

23                1:30 p.m.             Brandon        9            vs.        Glenboro    2             Pool C     3

24                1:30 p.m.             Boissevain   11             vs.        Corydon   10           Pool A     2

25                4:00 p.m.             Dauphin      4              vs.        North Wpg  14          Pool B     4

26                4:00 p.m.             Charleswood   15     vs.        Stonewall   14            Pool C     3

27                4:00 p.m.             Portage      10              vs.        Miniota    9             Pool A     2 (8 Innings)

28                6:30 p.m.             East Selkirk  12       vs.        Seine River   18         Pool B     4

29                6:30 p.m.             Glenboro   13               vs.         Bonivital   15         Pool C     3

30                6:30 p.m.             Corydon   15          vs.         Altona (Host) 12         Pool A     2

 

Game #        Sunday, July 14      Home                                   Visitor                                    Field

 

Top 2 in each pool advance.  Teams are ranked by record and formula (defensive runs against)

 into seeds #1 to #6 Pool Champions are ranked #1, #2 or #3.

                    9:00 a.m.            Tie-breakers if necessary

31              1:00 p.m.              3rd Charleswood    7      vs.        6th Portage     4                  2

32              1:00 p.m.              4th Stonewall       4         vs.        5th Seine River    3             3

33                3:30 p.m.              1st Morden  10             vs.        Stonewall      0                     2

34                3:30 p.m.              2nd Boissevain   10     vs.        Charleswood     0                3

35                5:30 p.m.             Boissevain      2            vs.        Morden       8                        2  Final

Coin-flip for home for final only if teams are from different Pools. If teams are from the same Pool, the higher ranked team after Pool play will be home team.

 

Notes

If in pool play a three (3) way tie for 1st place occurs, then the tie-breaking formula will determine which team is credited with 1st place in the pool.  The other two teams will have a play-off game to determine 2nd place in the pool.