2017 13U AA Provincial Championships - Altona

BASEBALL MANITOBA

2017 13U “AA” Provincial Championships

July 14-16     ALTONA

Contact: Curt Letkeman

Phone: (204) 324-1820

Email: curtl@friesens.com

Baseball Manitoba Representative: TBD

Pool A

Pool B

Pool C

Charleswood

Seine River

Rock Lake

Portage

Bonivital

North Wpg.

Macdonald

Winkler

Brandon

Altona

Boissevain

Springfield 

Strathclair

Ste. Rose

Stonewall

 

Friday, July 14

#

Time

Visitor

Score

Home

Score

Field

 

1

 8:30 a.m.

Charleswood

     21

Portage

     3

2

 

2

 8:30 a.m.

Bonivital

     8

Seine River

     4 

3

 

3

 8:30 a.m.

Rock Lake

     13

North Winnipeg

     12

4

 

4

11:00 a.m.

Macdonald

     1

Altona

     3

2

 

5

11:00 a.m.

Boissevain

     7

Winkler

    10

3

 

6

11:00 a.m.

Brandon

     6

Springfield

     4

4

 

7

  1:30 p.m.

Strathclair

   15

Charleswood

    12

3

 

8

  1:30 p.m.

Seine River

   15

Ste Rose

     5

2

 

9

  1:30 p.m.

Stonewall

    6

Rock Lake

     7

4

 

10

  4:00 p.m.

Portage

    3

Macdonald

    13

4

 

11

  4:00 p.m.

Winkler

    2

Bonivital

    14

2

 

12

  4:00 p.m.

North Winnipeg

    5

Brandon

    15

3

 

13

  6:30 p.m.

Altona

   14

Strathclair

     2

2

 

14

  6:30 p.m.

Ste Rose

    4

Boissevain

    14

4

 

15

  6:30 p.m.

Springfield

    19

Stonewall

    16

3

 

Saturday, July 15

#

Time

Visitor

Score

         Home

Score

Field

 

16

8:30 a.m.

Ste Rose

     7

Winkler

    9

3

 

17

8:30 a.m.

Brandon

    18

Stonewall

   10

4

 

18

8:30 a.m.

Macdonald

     8

Strathclair

    7

2

 

19

11:00 a.m.

Boissevain

     3

Bonivital

   13

3

 

20

11:00 a.m.

North Winnipeg

     2

Springfield

     4

4

 

21

11:00 a.m.

Portage

     5

Altona

    12

2

 

22

  1:30 p.m.

Winkler

     7

Seine River

    8

4

 

23

  1:30 p.m.

Rock Lake

     3

Brandon

    13

2

 

24

  1:30 p.m.

Charleswood

     9

Macdonald

    11

3

 

25

  4:00 p.m.

Bonivital

    13

Ste Rose

    1

2

 

26

  4:00 p.m.

Stonewall

    13

North Winnipeg

    14

3

 

27

  4:00 p.m.

Strathclair

     9

Portage

    5

4

 

28

  6:30 p.m.

Seine River

     5

Boissevain

    1

4

 

29

  6:30 p.m.

Springfield

    17

Rock Lake

    6

3

 

30

  6:30 p.m.

Altona

     8

Charleswood

    6

2

 

Sunday, July 16

Top 2 in each pool advance.  Teams are ranked by record and formula (defensive runs against)

 into seeds #1 to #6 Pool Champions are ranked #1, #2 or #3.

 

 

  9:00 a.m.

Tie Breakers

if

needed

 

 2

 

31

10:00 a.m.

6th Rank Springfield

 

    11

3rd Rank Brandon

 

    6

 2

 

32

10:00 a.m.

5th Rank Macdonald

  

     5

4th Rank

Seine River

 

   3

 4

 

33

  2:00 p.m.

Lowest ranked advancing team

Springfield

 

    14

1st Rank Bonivital

 

  15

 2

 

34

  2:00 p.m.

Highest ranked advancing team

Macdonald

 

    3

2nd Rank

Altona

 

    6

 4

 

35

  6:00 p.m.

Winner of #33  

Bonivital

 

    4

Winner of #34

Altona

 

    3

 

Coin flip for home for final