13U AAA Qualifier

City
Minnedosa
Document(s)
Start Date/Time
End Date/Time
Event Type

Minnedosa - July 20-22

Contact: Terry McLenehan     Phone: (204) 868-0700  

Email: tmclenehan@minnedosacu.mb.ca

Baseball Manitoba Representative: Nicole Madsen

 

The top 6 teams based on standings will advance to the provincial 13U “AAA” Provincial Championships, along with the host team, August 3-5 in West St. Paul. 

Note: For the Friday games, home team will be decided by a coin toss.

 

Pool A                        Pool B

South Central              Carillon

Oildome                      Midwest

Pembina Hills              Interlake

Parkland                      Brandon

 

Friday, July 22                                Score                     Score    Field

  1.   2:00 PM        Pembina Hills              Oildome                      1
  2.   2:00 PM        South Central              Parkland                      2
  3.   5:00 PM        Carillon                        Brandon                      1
  4.   5:00 PM        Interlake                      Midwest                       2

 

Saturday, July 23    Visitor             Score  Home            Score    Field

  1.   9:00 AM        Pembina Hills              South Central                1
  2.   9:00 AM        Parkland                      Oildome                        2
  3. 12 noon           Interlake                      Carillon                          1
  4. 12 noon           Brandon                      Midwest                         2
  5.   3:00 PM        Oildome                      South Central                1
  6.   3:00 PM        Parkland                      Pembina Hills                2
  7.   6:00 PM        Midwest                       Carillon                          1
  8.   6:00 PM        Brandon                      Interlake                        2

 

Sunday, July 24      Visitor           Score    Home             Score     Field

NOTE: No tiebreaking games are played. Team ranked first by head to head competition and secondly by formula

  1.   9:00 AM        Pool A #4                    Pool B #3                         1
  2.   9:00 AM        Pool B #4                    Pool A #3                         2
  3. 12 noon           Pool B #2                    Pool A #1                         1
  4. 12 noon           Pool A #2                    Pool B #1                         2
  5.   3:00 PM        Winner #13           Winner #14 (#5 & #6 seeds)  1
  6.   3:00 PM        Loser #15             Loser #16 (#3 and #4 seeds)  2
  7.   6:00 PM        Winner #15          Winner #16 (#1 and #2 seeds) 1
  8. Game #19 – Coin flip for home team